Sinji kit
- Katja Šuštar
- Feb 8, 2023
- 2 min read
Minutke za radovedneže
Kitovo telo je ribje oblike, sprednje okončine ima preoblikovane v plavuti, zadnje pa močno zakrnele. Kljub temu je kit pravi sesalec, saj diha s pljuči, rodi žive mladiče in jih hrani z mlekom.
Sinji kit je največji sesalec, kar jih je kdaj živelo na zemlji. Nekateri drugi kiti pa so še: kit glavač, kit grbavec, brazdasti kit, kit narval ali enorog.
Kiti potrebujejo zrak, in ko so pod vodo, morajo zadrževati dih. Nekateri kiti zmorejo zadržati dih tudi do 45 minut. Ko splavajo na površje, da ponovno zajamejo zrak, izdihnejo topel zrak. Ta se v stiku s hladnejšim zunanjim zrakom zgosti v parni steber, ki je lahko visok tudi do 4,5 metra. Če ta kitov izdih opazujemo, se nam lahko zdi, kot da v zrak »brizga« vodo.
Kiti se med seboj sporazumevajo z žvižgajočimi glasovi, saj nimajo svojega jezika, da bi se lahko pogovarjali, ali rok, da bi se z njimi sporazumevali. Kiti iz iste skupine, ki plavajo skupaj, pogosto pojejo isti napev in natančno ponavljajo vsako noto iste melodije.
ORIGAMI WHALES – STEP BY STEP (ORIGAMI - KORAK ZA KORAKOM)
Z zgibanjem papirja si lahko narediš kita. Lahko ti pomaga odrasla ali starejša oseba.
Posnetek z navodili najdeš tukaj: https://www.redtedart.com/easy-origami-whale-paper-crafts-kids/

USTVARJANJE: KIT IZ KARTONA OD JAJC
Potrebuješ:
- karton od jajc,
- modro tempera ali vodeno barvo,
- moder kolaž papir,
- modro kosmateno žico,
- plastične navihane oči,
- pisalo (flomaster).
Iz kartona od jajc izreži eno »posodico za jajček« in jo pobarvaj z modro barvo. Iz modrega papirja izreži dve plavuti in rep. Na vrhu posodice naredi luknjico in vanjo vstavi kosmateno žico, ki jo lahko razrežeš na poljubno število kosov. Na vrhu jo malce zvij, da izgleda, kot da kit skozi svojo odprtino piha zrak. Na vsako stran trupa nalepi eno plavut, zatem še rep in nariši obraz.

Prirejeno po I heart crafty things (dostopno na: https://i-heart-crafty-things.myshopify.com/products/egg-carton-whale-craft-for-kids, pridobljeno 14. 7. 2022)
Vir
Pickering, F. (1999). Živali v naravi, mitologiji in človeškem duhu. Založba Didakta.
Comments